Nasıl Emlakçı Olunur?

Nasıl Emlakçı Olunur?
Gayrimenkul sektörü karlılık oranının arttığı, arz açığı bulunduğu durumda talebin düşüşe geçmediği bir sektördür. Dolayısıyla iyi bir  yatırım aracıdır. Peki, Nasıl Emlakçı Olunur? Yanıtlar yazımızın devamında.

Güncel incelemelere göre Türkiye’de son bir senede gayrimenkul pazarında yüzde 26,2 oranında artış görülmüştür. Bu artış gayrimenkul sektörünün, ekonominin itici güçlerinden biri bulunduğunun göstergesidir. Bu hal sektörde çalışmak isteyenleri de artırmıştır. Girişimciler, yatırımcılar ve yeni meslek edinmek isteyenlerin, emlakçı olmak amacıyla ne gerekiyor detaylıca öğrenmesi gerekir.

Emlak pazarında çalışmak Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik tarafında bazı yetkinliklere sahip olmayı lüzumlu kılar. Emlak dükkanında emlakçı olmak, mesul emlak danışmanı olarak gayrimenkul şirketlerinde danışmanlık hizmeti vermek ya da kendi adına emlak büroyu açmak amacıyla rehber yönetmelik olmalıdır. Aksi durumda sektörde varlık göstermek olası olmayacaktır.

Bir kişinin ‘emlakçı’ unvanını elde ederek emlak işi edebilmesi amacıyla, her şeyden evvelce sektöre ilgi duyması ve sektörü tanıması gerekir. Bireyin emlakçılık, gayrimenkul danışmanlığı mesleğini başarı ile edebilmesini olası kılabilecek şahsi özellikler şunlardır:

Diksiyon ve güzel hususşma yeteneksi
Hem sözlü hem de sözsüz etkileşim kanallarını etkin kullanabilme
Girişken ve özgüvenli olma
İkna kabiliyetinin ilerlemiş olması
Analitik düşünme yeteneği
Zamanı doğru kullanabilme
Sosyal olma
İyi bir dinleyici ve iyi bir hususşmacı olma
Bireyin çağdaş pazarlama tekniklerine hakim olması, sektöre dair bir alanda ve bulunduğu coğrafi bölgedeki bir alanda uzmanlaşmış olması da mesleği başarı ile edebilmesinde mühim ölçüde etkilidir. Bu özelliklere sahip şahıslar amacıyla mesleğe başlama süreci emlakçılık eğitimi ile başlar. Çünkü emlak danışmanlığı sertifikası olmadan emlakçılık yapılamaz.

Bireylerin kendi emlak ofislerini açarak emlakçılık hareketlerini gerçekleştirebilmeleri amacıyla ilk olarak emlak yetki belgesi almaları gerekir. Emlakçılık yetki belgesi alabilmek amacıyla ilk olarak şu evrakları alabilmek lüzumludir:

Oda kayıt belgesi (son 3 ayda alınmış olması lüzumludir)
Vergi levhası
Öğrenim halini gösteren diploma
En az 100 saatlik emlak danışmanlığı sertifikası
Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
İmza sirküleri
Adli sicil kaydı
Mesleki yeterlilik belgesi
Emlakçı açmak amacıyla en kritik evraklardan biri mesleki yeterlilik belgesidir. Emlakçılık belgesi ve civar 5 belgesi olarak da tanınan bu belge mesul emlak danışmanı unvanını kazandırır. Seviye 5 belgesi amacıyla iki mühim şart vardır: Teorik ve uygulamalı olmak üzere oluşturulan imtihandan geçmek ve staj yapmış olmak.

İlgili yönetmelik kapsamında mesleki yeterlilik belgesi amacıyla lise mezunlarının 1 yıl, üniversite mezunlarının 6 ay staj yapması zorunludur. Seviye 5 belgesi amacıyla düzenlenen imtihanda geçerlilik notu 70’tir. Uygulamalı olarak oluşturulan imtihan yardımıyla emlak danışmanının yetenek ve yeterliliği belirleme edilir. Teorik ve uygulamalı civar 5 imtihanının husus başlıkları şöyledir:

Teorik

Uygulamalı

İş Sihhati ve güvenliği

Emlak Satış, kiralama planı oluşturma

Emlak-satış, kiralama planı

Pazarlama stratejisi sunma

İş Organizasyonu ve pazarlama stratejisi

Bütçe planlama

Emlak-Satış, kiralama ve ardından işlemler

Emlak- satış, kiralama işlemleri

Satış sözleşmesi

Emlak danışmanının emlakçılık işlemleri esnasındaki çalışmaları

Emlak-müşteri portföyü

 


Emlakçılığın Zorlukları
Mesleğinin zorluklarından şikayet eden rastgele bir meslek mesubu şu cümleyle teselli edilmeye çalışılır: Her mesleğin zorlukları vardır. Bu sözün klişe olmasında haklılık payı büyüktür. Nitekim emlakçılıkta da bazı zorluklar vardır.

Emlakçıların Emek Vermeden Para Kazandığının Düşünülmesi
Emlakçılık faaliyetleri yapan şahıslar, taşınmaz mülklerin satıcısı ve alıcısı arasında köprü vazifiyeti üstlenir. Bu sayede taraflardan rastgele birinin mağdur olması önlenir. Buna karşın emlakçıların emek vermeden para kazandığı, hem de komisyon ücretini çoktan aldığını düşünür. Dolayısıyla emlakçıların en mühim sorunu, dolandırılıcılığı minimalize etmelerine karşın dolandırıcı olarak görülmeleri diyebiliriz.

Ev Sahiplerinin Emlakçı İle Anlaşmak Yerine Site Yöneticisi ya da Kapıcıyla Anlaşması
Emlakçılığın zorlukları listemizin ilk esnasında emlakçıların emek vermeden para kazandığı yanılgısının yaygınlığından bahsetmiştik. Aynı amaçla ev sahipleri, site yöneticisi ya da apartman görevlisiyle anlaşmayı tercih eder. Kimi vakit bu eylemin altında emlakçıların mülk sahibinin ya da kiracının haklarını koruma husussu ile ilgili yetersiz kaldığı kanaati vardır. Emlakçıların, site ya da apartman girişlerinde “emlakçı giremez”şeklindeki notla karşılaşması emlakçılar amacıyla can sıkıcı bir haldur.

Rekabet Avantajı Elde Etmek İçin Düşük Komisyona Razı Gelmek
Emlak danışmanlarının meslekte yaşadığı problemlerden biri de rekabetin yoğun olmasıdır. Genellikle de son dönemlerde sektöre ve emlakçılık eğitimlerine olan ilgideki artış rekabeti kızıştırmıştır. Bu hal emlakçıların düşük komisyona razı gelmesine sebebiyet verir. Elbette bu noktada başarının sırrı teklifleri detaylı sunabilmektir.

İş Takibinin Zorluğu
Emlakçılıktaki problemlerden biri de iş takibi husussu ile ilgili sorun yaşamaktır. Yoğun talepten ve yüksek satış rakamına ulaşma lüzumluliğinden kaynaklanan bu halin çözümü CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) yazılımları kullanmaktır. Müşteri portföyüne ait bulguların birleşik edilebildiği bu yazılımlar yardımıyla işi takip etmek ve müşterilerin sorularını gecikmeden yanıtlamak olasıdür.

Teknolojinin Emlakçılıkta Dönüşümü Zorunlu Kılması
Endüstri 4.0 (4. Sanayi Devrimi) ile beraber teknolojide köklü farklılıklar olmuş, teknolojinin bir neticesi olan dijital dönüşüm sektörleri dönüştürmüştür. Aynı hal emlakçılar amacıyla de geçerli olmuştur. Aslında teknolojinin meydana getirdiği bu dönüşüm hem yatırımcılar hem bireysel alıcılar amacıyla bir fırsattır. Bu hali zorluk olarak belirtmemizin sebebi teknolojiye hakim olmayan, dijital okur yazarlığı olmayan geleneksel emlakçıların yaşadığı zorluklardır.

Teknolojiyi kullanma yeterliliği olan genç emlakçılar ve emlak danışmanları, geleneksel emlakçıların müşteri portföyünü yakalama potansiyeline sahiptir. Bunun amacıyla emlak portalları, sosyal medya pazarlaması, drone ile bölge tanıtma, 3D emlak turu, CRM yazılımı gibi yöntemler kullanmaları yeterlidir.

7 Aralık 2023 tarihinde yayınlandı, 254 kez okundu

En Çok Okunan Yazılar

 • Emlakçılık Nedir?
  Emlakçılık Nedir?
  7 Aralık 2023

  Emlakçılık gayrimenkul satışı ya da kiralanmasına aracılık ederek komisyona hak kazanan meslek dalını ifade etmektedir. Bu kapsamda emlakçı lüzumlu pa...

 • Alıcı ve Satıcıyla Yapılacak Sözleşme
  Alıcı ve Satıcıyla Yapılacak Sözleşme
  7 Aralık 2023

  Yönetmelik gereği alıcı ile satıcının sözleşme akdetmesine aracılık edilmesi halinde; Alıcı, Satıcı ve Gayrimenkul Danışmanı / Emlakçı arasında bir sö...

 • Emlak Ofisi Açmak İçin Yetki Belgesi Verilmesinde Aranılan Şartlar
  Emlak Ofisi Açmak İçin Yetki Belgesi Verilmesinde Aranılan Şartlar
  7 Aralık 2023

  Gayrimenkul işi ile uğraşmak, emlak ofisi açmak için öncelikle öğrenim durumunun en az lise diplomasına sahip olmanız gerektiğini unutmayalım.  &...

 • Emlakçı / Gayrimenkul Danışmanı Nasıl Olunur?
  Emlakçı / Gayrimenkul Danışmanı Nasıl Olunur?
  7 Aralık 2023

  Bu kapsamda emlakçılar / gayrimenkul danışmanları etkinliğe başlamadan evvelce yetki belgesi almalı, ardından ise lüzum mal sahipleri lüzumse de alıcı...

 • Nasıl Emlakçı Olunur?
  Nasıl Emlakçı Olunur?
  7 Aralık 2023

  Gayrimenkul sektörü karlılık oranının arttığı, arz açığı bulunduğu durumda talebin düşüşe geçmediği bir sektördür. Dolayısıyla iyi bir  yatırım a...

Tüm Yazılar »